Kausi 2009

F-tytöt vuonna 2009

Kuvassa vasemmalta;
Viivi Ahonen, Valentina eli Valtsu Mäkinen, Jenna Seppänen, Emma Visulaaka, Pinja Juurakko, Lotta Ahomäki, Tiia Niukkanen, Siiri Sarvana, Aino-Maija eli Aikku Kiiski, Maria Kangaspeska, Roosa Illi, Orvokki Naskali, Saara Pajunen, Laura eli Late Sarvana. Keskellä valkku Leena Kiiski. Kuvasta puuttuvat: Anni Inkinen, Emilia Laaksonen, Milla Vana ja valkku; Mari Inkinen

Kiitos kaikille F-tytöille vuoden 2009 pesiskaudesta!

Aurinkoinen ja ihana pesäpallokausi on tältä kesältä ohi. Kauteen lähdettiin luottavaisin mielin tietäen että osalla pelaajista on jo takana vankka kokemus pesäpallosta. Mukaan lähteneet kaikki uudet tytöt yllättivät iloisesti peli-innollaan ja aktiivisuudellaan. Taidot ovat kaikilla kesän aikana kohonneet taas pykälän ylöspäin. Kausi sujui siis todella hienosti, pelejä pelattiin yhteensä kesällä 40 ja sijoitus alusarjassa oli upea 3. sija 11 joukkueen joukosta. Pelivoittoja tärkeämpää kuitenkin oli koko kesä säilyttää iloinen ilme ja yritys peleissä loppuun asti peluuttamalla kaikkia tasapuolisesti siten että jokainen tyttö sai omien kehittyvien taitojensa mukaan kokeilla mahdollisemman paljon eri pelipaikkoja.

Leirit Ulvilassa ja Ylivieskassa sujuivat mainiosti; koti-ikävät eivät yllättäneet, diskoihin valmistauduttiin huolella ja uimassakin käytiin Kalajoessa. Mukavaa oli ja kiitos vielä kerran myös kaikille vanhemmille jotka leireillä huolsitte niin tyttöjä kuin valmentajiakin. Alueleirillä sijoitus oli 4. kun Naperoleirillä taas ei sijoituksia laskettu. Tikkareita kului taas kesän aikana melkoinen määrä kun pallot napsahtelivat räpylään ja läpilyönnit onnistuivat kunnarin arvoisesti. Eniten tikkareita kesän aikana popsivat siis Aikku, Lotta, Siiri ja Laura. Kaikki muutkin tytöt eli Maria, Veera, Tiia, Jenna, Emma, Pinja, Saara, Valentina, Viivi ja Anni onnistuivat peleissä mainiosti. Hienoa tytöt! Harjoituksissa käyneet Roosa, Milla ja Emilia näyttivät että täältä tullaan ensi kesänä pelamaan kovaa vauhtia! Kiitos vielä kerran myös kaikille vanhemmille jotka teette tästä mukavasta pesäpallotoiminnasta mahdollisen!

Tämän vuoden f-tyttöjen seurapalkinnot jaettiin seuraavilla kriteereillä:

 

Pelaaja joka on tasaisen varma kaikilla osa-alueilla, hallitsee peliä niin taidoillaan kuin älylläänkin, yllättää välillä myös valmentajat tarkoilla pelisääntöjen tuntemuksellaan eli Vuoden pelaaja: Siiri Sarvana

 

Pelaaja joka ottaa kaverit huomioon, ahkera ja tunnollinen harjoittelija jolla on halu kehittyä, pelaa tasaisen varmasti niin sisä- kuin ulkopelissäkin, myös nilkka kipeenä eli Vuoden sisupussi: Saara Pajunen

 

Pelaaja jonka peli- ja kuuntelutaidot ovat kehittyneet huimasti, yllättää välillä itsensäkin taidoillaan, iloinen tyttö jolla on lisäksi huippunopeat jalat eli Vuoden tulokas: Valentina Mäkinen

 

Joukkueen oma kunniamainita: Tämä on pelaaja jonka lyöntivoima on kasvanut hurjaa vauhtia, kentälle meno vallankin loppukesästä oli ihan ykkösluokkaa, luottamista omiin kykyihin lisää niin hyvin menee eli Vuoden lyöntikehittyjä: Tiia Niukkanen

Lisäksi pesäpallojaoston puheenjohtajan Anna Warsellin valitseman puheenjohtajan pytyn sai tänä vuonna joukkueemme pirteä ja vikkelä kuopus: Laura Sarvana

Aluesarjapelitaulukko kesä 2009:

PÄIVÄ KLO KOTI VIERAS TULOS I       II        Super Palkitut
Su 17.5. 15.00 Pesäkarhut Pirkat Pori 0-2 3-11 6-7 Maria ja Aikku
Su 31.5. 13.30 KaMa00  Pirkat Kankaanpää 1-2 10-9 10-16 4-5 Anni ja Laura
Su 31.5. 16.00 KaMa99 Pirkat Kankaanpää 0-2 9-11 11-13 Siiri ja Lotta
Su 7.6. Pirkat Jyske Ulvila 2-1 3-1 2-7 3-2 Aikku ja Lotta
Ti 23.6. 18.00 Pirkat Räpsä
mustikat
Ruovesi 2-0

17-11

23-9 Veera ja Tiia
To 25.6. 18.00 Pirkat Räpsä mansikat Ruovesi 2-0 15-6 25-3 Saara ja Emma
La 27.6. 11.00 Pirkat Fera 00 Ruovesi 2-0 15-7 22-4 Pinja ja Jenna
Su 28.6. 11.00 Pirkat Fera 99 Ruovesi 0-1 5-13 7-7

Anni ja Veera

Ti 7.7. 18.00 Parkano Pirkat Parkano 2-1 12-3 5-8 7-3 Maria ja Saara
Su 12.7. 13.00 Kokemäki Pirkat Kokemäki 1-2 9-8 5-13 3-16 Lotta ja Valentina

Jatkosarja

Ke 19.8. 18.00 KaMa99       Pirkat         Kankaanpää 2-0     9-    9-8             Laura ja Veera
su 23.8 17.00 Pirkat Parkano Ruovesi 2-0 14-11 17-10 Aikku ja Tiia
ma 24.8 18.00 Pirkat KKV Ruovesi 2-0 31-9 18-8 Lotta ja Pinja
su 6.9 12.00 Fera99 Pirkat Rauma 2-0 8-5 9-5 Valentina ja Tiia
su 6.9 14.30 Pirkat Jyske Rauma 1-0 9-3 7-7 Laura ja Emma

 

 

Sarjan F-tytöt taso-ottelut (yl.) sarjataulukko

# Joukkue O V2-0 V2-1 V1-0 H0-1 H1-2 H0-2 TJ PJ P
1. KaMa Ft-99 5 3 1 0 0 1 0 112 75 12
2. Fera Ft-99 4 3 1 0 0 0 0 72 43 11
3. Pirkat Ft 5 2 0 1 0 0 2 119 83 8
4. Jyske Ft 5 1 0 1 1 0 2 66 84 5
5. ParkU Ft 5 1 0 0 1 0 3 79 108 3
6. KK-V Ft 4 0 0 0 0 1 3 62 117 1

Aluesarjataulukko E-t alempi jatkosarja

PÄIVÄ KLO KOTI VIERAS TULOS I       II        Super Palkitut
Ti 7.7. 15.00 KaMa99 Pirkat Kankaanpää 2-1 6-2 6-9 1-0 Aikku ja Laura
Su 12.7. 17.00 Fera99 Pirkat Rauma 2-0 8-5 22-4 Pinja ja Siiri
To 13.8. 18.00 Pirkat Pori Ruovesi 0-2 4-17 2-13 Siiri ja Anni
La 15.8. 15.30 Pirkat UP-V Ruovesi 0-1 3-6 5-5 Lotta ja Maria
Ma 17.8. 18.00 Pirkat Pirkat (e-t) Ruovesi 0-2 2-8 2-11 Saara, Valentina ja Viivi
La 5.9. 14.30 Räpsä Pirkat Ruovesi 1-2 4-9 10-7 1-2 Siiri ja Viivi

 

Kankaanpäässä 31.5.2009

Helteisessä säässä lähdettiin pelaamaan 11 tytön voimin Kankaanpäähän su 31.5.2009. Ekaksi vastassa oli KaMa00 -joukkue. Juoksuja syntyi puolin ja toisin, ekan jakson mennessä KaMalle tiukasti juoksuin 10-9. Toiselle jaksolle saatiin todella hyvä lyöntivire päälle ja voittohan siitä heltisi juoksuin 10-16. Sitten vielä superiin juomatankkauksien ja muiden tsemppauksien jälkeen..ja hyvin jaksettiin, KaMa sai 4 juoksua omassa sisävuorossaan ja meille jäi sitten vaan tavoitteeksi se 5 juoksua joka varmoilla otteilla hoidettiin ja peli vihellettiin päättyneeksi. Ottelussa palkittiin tällä kertaa joukkueen nuorimmat pelaajat Anni ja Laura.

Lyhyen tauon jälkeen vuorossa oli peli KaMa99 -joukkuetta vastaan. Virkistäytymistauon jälkeen uutta aurinkovoidetta pintaan ja menoksi.. Juoksuja jälleen molemmille joukkueelle tasaiseen tahtiin, meillä vähän heitot välillä sekaisin mutta voitot kummastakin jaksosta kahdella juoksuerolla olivat riittävät. Ja todella hienosti tytöt jaksoivat helteestä huolimatta pelata ja liikkua kentällä. Kiitos huolto- ja kannustusjoukoille,  teidän avulla jaksettiin loppuun asti.

Alla muutama tilannekuva ekasta pelistä:

Ilosta lukkarointia
Onnistunut kotiutus
Hieno kiinniotto ja kurotus
Voittotanssi

Kesän 2009 leirit

F-tytöt mukana valtakunnallisella pesäpalloleirillä

 

Pirkkain f-tytöt osallistuivat valtakunnalliselle pesäpalloleirille Ylivieskassa 1.-4.8.2009. Mukana oli 56 joukkuetta eri puolilta Suomea. Tytöt pelasivat mukavassa lohkossa, jossa jokainen joukkue tarjosi tiukkaa, kunnon peliä. Aluesarjasta tutut joukkueet Kokemäeltä ja Hämeenkyröstä voitettiin, mutta lisäfiilistä haettiin uimalla välillä Kalajoessa. Niinpä uudet leirituttavuudet Pattijoelta sekä Iistä/Kiimingistä saivat vastaansa innostuneen tyttöjoukkueen. Varsinkin ukkoskuurossa pelatussa pelissä Pattijokea vastaan tuntui kaikki onnistuvan. Ulkopelissä oli rytmiä, kun takakentän kovat kädet heittivät kotipesään polttoheittoja. Valmentajat Leena Kiiski ja Mari Inkinen olivat syystäkin tyytyväisiä pelin tunnelmaan.

 

Vimpelistä ja Kempeleeltä saapuivat lohkon kovimmat vastukset. Tytöt eivät taipuneet vaan pelasivat hienosti joka pallosta. Vimpeli voitti, mutta erityisesti Kempelettä vastaan Pirkkojen hävittykin peli herätti ihastusta. Pohjalainen yleisö oletti ennakkoon ilman muuta KeKin murskaavan Ruoveden tytöt. Tappio vain juoksuin 8-4. Aino-Maija Kiisken lukkarointi oli liian vaativaa vastustajalle, ja Laura Sarvana sekä Saara Pajunen olivat mainiota ulkopelissä. Kovissa peleissä ei tarvinnut antaa turhaa tasoitusta edes pelaajien lukumäärässä, sillä koko leirin ajan 12 pelaajana Pirkkoja täydensi hienosti pelannut Seinäjoen MailaJussien Oona Tammiranta.

 

Leirillä jokainen pelaaja osallistui Itä-Länsi –otteluun. Tytöt pelasivat viidessä eri lännen joukkueessa. Tällä kertaa Itä oli kaiken kaikkiaan parempi, ja vain ensikertalaiset Valentina Mäkinen ja Viivi Ahonen pelasivat lännen voitokkaissa joukkueissa. Itä-Länsi –otteluiden jälkeen valmistauduttiin huolella kisajuhlaan ja discoon. Juhlassa palkittiin pokaaleilla Pirkkojen onnistujana Aino-Maija Kiiski, ja tyttöjen äänestämänä tsempparina Maria Kangaspeska.

 

Viimeisenä leiripäivänä vastustajaksi valikoitui Tyrnävän Tempaus. Viimeinkin tuli se kunnari, josta oli luvattu jopa kolme tikkaria! Tekijänä tutusti Lotta Ahomäki. Myös Veera Keskisen parhaat kotiutukset osuivat aamun peliin. Voitto Pirkoille 10 -7. Naperoleiri päättyi riemukkaaseen peliin Laitilan Jyskettä vastaan. Siiri Sarvanan ja Pinja Juurakon kopit tyhjensivät sopivasti kenttää, ja Inkisen Anni löi kolme juoksua. Niinpä tuttu Jyske taipui tällä kertaa selvästi 12-6. Molemmille joukkueille jaettiin leirimitalit, ja hyvän pelin jälkeen kaikki pääsivät uimaan!

 

Uimaan pääsivät myös tuomarileiriläiset Iida Kangaspeska ja Fanny Laine. Ilman tuomareita ei voi pelata, ja nyt näilläkin Pirkkain tytöillä on kokemusta sekä pää- että syöttötuomaroinnista. HJ

Leiripelien tulokset

KK-V - Pirkat 4-13 0-2
ViVe - Pirkat 9-5 2-0
Räpsä - Pirkat 8-12 0-2
KeKi - Pirkat 8-4 2-0
Pirkat - PattU1 9-4 2-0
Iiu/KiimU - Pirkat 7-12 0-2
Pirkat - TyTe 10-7 2-0
Pirkat - LaJy 12-6 2-0

Maskotti Pate karkaamassa avajaisista
Leirielämää..
Alkulämmittelyt ennen peliä
Taktiikkakuvioita hiotaan kuntoon
Uimaranta tuli testattua kolme kertaa, vau!!
Itä-Länsi ottelussa Saaran tyylinäyte
Onnistunut suoritus
Late tarkkana kolmosella
Kuinka korkealle se pallo oikein nousikaan?
Voittorinki yhdessä vastustajien kanssa
Vellu vauhdissa tai sitten tytöt Vellun antamassa vauhdissa..
Discoon menossa
Tässä vielä leirijoukkue aurinkoisessa yhteiskuvassa

F-tytöt osallistuivat muiden Pirkkain joukkueiden mukana Hämeen, Satakunnan ja Varsinais-Suomen yhteiselle alueleirille 5.-7.6 2009. Leirille osallistuneista 53 joukkueesta f-ikäisiä tyttöjoukkueita oli 11. F-tyttömme sijoittuvat neljänsiksi!

Terveiset Ulvilasta!

Perjantaiaamuna lähdimme aikaisin aamulla kohti rannikkoa. Perillä merituuli puhalsi hyytävästi, mutta ei onneksi satanut. Avajaisseremonioiden ja lounaan jälkeen aloitusvastus oli tuttu KaMa99. Viikko sitten helteessä voitimme paremmalla pelillä. Nyt oli kankeutta sen verran, että KaMa99 kipaisi voittoon juoksuin 8-11. Leirin ensikertalaiset olivat heti kuitenkin juonessa mukana, ja koko joukkue sai kiitosta liikkuvasta ulkopelistään.

Perjantai-iltana vastassa olivat vielä Rauman Fera00 ja Hämeenkyrön Räpsän Mansikat. Aamun kankea aloitus vaihtui illan juoksuiloitteluun. Fera00 taipui juoksuin 4-28 ja Räpsäkin 5-17. Kukaan ei ollut enää kankea eikä varmasti jännittänytkään, niin varmaa ja rentoa peliä nähtiin. Kunnareita ja koppeja merkittiin ennätysmäärä.

Lauantaina kohdattiin ensin Parkanon Urheilijat. Ulkopeli oli edelleen liikkuvaa, mutta välillä peliin tuli aivan tarpeetonta hätäilyä. Vastustajan tehokasta keskikenttäpelaajaa oli vaikea ohittaa. Voitto silti meille juoksuin 9-7. Päivän toisessa pelissä vastaan tuli Kokemäen Kova-Väki. Tytöt olivat sopivasti lämminneitä ja pelivireessä, mutta kyllä oli KKV:kin viime kesästä kehittynyt! Illan disko taisi silti jo kutkuttaa ja peli meni jännäksi, silti:  juoksut meille 12-11. Vielä tarjottiin tytöille ylimääräistä peliä, mutta enemmistön vastaus oli ehdoton EI. Diskoon valmistautumiseen pitää varata riittävästi aikaa, siis 2,5 tuntia.

Aikaisin sunnuntaiaamuna (kuten lauantainakin) Aikku, Lotta ja Siiri hakivat lyöntiherkkyyttä E-tyttöjen matkassa. Muut f-tytöt heräilivät rauhassa ja valmistautuivat viimeiseen leiripeliin fiilistellen. Lounaan jälkeen alkoikin sitten eri meininki. Luokassa laadittiin napakka pelisuunnitelma, maalattiin kasvoille kunnon taistelumaalaus ja lähdettiin parijonossa marssimaan pelikentälle. Voittolaulut raikuivat koko matkan. Aurinko paistoi siniseltä taivaalta. Leirin pronssiottelussa vastaan asettui Laitilan Jyske. Edellisiltana olimme hyväksyneet Jyskeen tarjouksen pelata peli sekä leiri- että aluesarjapelinä. Kaikkia panoksia ei tytöille mainostettu, niinpä peli saattoi alkaa ilman jännittämistä. ”Sotamaalaus” riitti.

Jyske aloitti sisältä saaden vain 2 juoksua. Tyttöjen ulkopeli oli aivan mahtavaa; tarkkaa ja vapautunutta joukkuepeliä. Mutta kyllä oli tiukassa meidänkin juoksut. Onneksi 3 nopeat jalat toivat tarpeelliset juoksut. Ensimmäinen vuoropari=jakso siis meille 1-0. Toisessa vuoroparissa liika yrittäminen vei heitot hiukan yli ja Jyske juoksutti jopa 6 tyttöä kotiin. Meiltä tytöt pääsivät kyllä kentälle, mutta liian moni paloi kotipesään. Toinen jakso Jyskeelle, ja tilanne 1-1.

Leiripeli päättyi näin Jyskeen voittoon juoksuin 8-5. Pelin päätteeksi heille siis leirin pronssimitalit.

Mutta kentällä peli oli vielä kesken. Aluesarjapeli oli tilanteessa 1-1, ja edessä supervuoropari. Tytöt kumartuivat rinkiin sotamaalauksineen ja karjaisivat ”RÄHINÄÄ”, ja peli jatkui. Tytöt palasivat ensimmäisen vuoroparin tarkkaan ja rentoon peliin, ja jälleen Jyske kotiutti vain 2 tyttöä. Peli vihellettiin poikki, kun Pirkkain f-tytöt nopeassa tempossa toivat kolme juoksua. Aluesarjapeli Pirkat – Jyske 2-1!

Tästä seurasi ensin yhteinen voitontanssi ja sitten kaksi erillistä voittokarkeloa. Yleisölle ei tainnut oikein selvitä mitä kentällä oikeasti tapahtui. Huomasiko sitä kaikki pelaajatkaan?!

Aino-Maija näytti mihin mm. lukkari pystyy. Laitilan Jyske oli ihmeissään.

Anni juoksi ensimmäisen kunnarinsa!

Emma oli tarkkana peleissä: ulkopelissä ahnaasti tavoittelemassa palloa ja sisäpelissä nopeat jalat veivät merkistä pesiltä toiselle. Kapteenikokemustakin karttui.

Jennan haastavana tehtävänä ekassa pelissään oli valita raikuvista ohjeista itselleen sopivin. Lyönti lähti ensikertalaiselta mallikkaasti.

Laura oli parhaimmillaan sipana. Yleisökin ällisteli palloa pelkäämätöntä salamaa.

Lotta oli varsinainen työmyyrä ulkopelissä. Lotta ei jättänyt juurikaan mahdollisuuksia vastustajalle. Lämmittelyssä Lotta sai lyödä vain näpyjä, ettei vastustaja ”merkkaa”.

Mariaa parempaa varmistajaa saa hakea. Aina liikkeessä ja peliälyä löytyy.

Pinjan vaihtolyönti onnistui hyvin ja ulkopelissä oli liikettä.

Siiri näytti mallia, kannusti, kehui, lohdutti – ja juoksi kunnareita. Tytöt kiittivät tsempparipokaalilla.

Tiian lyönti parani silmissä! Hän oli varma ykköselle menijä, ja lyönnillä pääsi kotiinkin.

Veera oli varma sekä sisällä että ulkona. Heitto lähtee yhtä lujaa kuin lyöntikin!

Viivi vaihtoi heti leirin ekassa pelissä mailaa, ja johan alkoi tapahtua! Viivi hauskuutti kolmospesässä polttamalla varomattomia etenijöitä.

Pelikokemuksia ja -tuntoja leirillä kertyi valtavasti kaikille. Lukkareina saivat siipiään kokeilla puolet pelaajista eli Aikku, Siiri, Maria, Veera, Pinja ja Lotta. Uusia pesis"termejä" ja tapoja toimia sekä kentällä että joukkueessa opetettiin uusille pelaajille, joukkuuen "vanhojen" leirikonkareiden näyttäessä hienosti esimerkkiä.  Jatketaan samaan malliin seuraavillakin leireillä!

Tästä se leiri virallisesti alkaa, vierellä leirin vanhempia pelaajia Pirkkojen d-poikia
Varusteet päälle ennen peliä
Joukkuehengen luomista
Hutunkeitossa
Pelien välillä rentouduttiin kiipeilemällä
Leirielämää..
Ensiapuakin leirillä aina tarvitaan
Parijonoon järjesty!
Tanssiharjoituksen illan diskoon ennen peliä..
Disco jo mielessä häämöttää..
Sotamaalauksien tekoa
Viimeiset taktiikkakuviot

Kankaanpään turnaus 3.5.2009

Pirkkojen f-tytöt osallistuivat Kankaanpäässä järjestettyyn f-tyttöjen turnaukseen su 3.5.2009. Mukaan lähti 12 tytön joukkue jossa oli mukana niin vanhoja konkareita kuin ihan uusia pelaajiakin. Päivän aikana pelatiin kolme peliä: vastassa oli vahvoja ja ennestään tuttuja joukkueita kuten Fera Raumalta, KaMA -99 Kankaanpäästa ja KK-V Kokemäeltä. Pelit olivat tasaisia ja kentällä nähtiin hienoja onnistumisia. Turnauksessa palkittiin kaksi tsempparipelaajaa joka joukkueesta ja meillä nämä palkinnot menivät Ahomäen Lotalle ja Keskisen Veeralle.

Turnaustunnelmia:

Tästä se peli alkaa..
Aikku osaa myös näpyttää..
Juoksu tuli..
...ja toinen
Joukkueen uusi maskotti ilahdutti myös Valtsua
Mitalit kaulassa turnauksen lopussa

Pirkkain f-tytöt nauttivat auringosta ja pesäpallosta kotikentällään

Juhannuksen jälkeen tiistaina vastustajaksi saapui Hämeenkyrön Räpsä. Peli oli ensimmäinen f-tyttöjen kotipeli ja Räpsän Mustikat-joukkue uusi tuttavuus. Pientä jännitystä oli ehkä aluksi havaittavissa. Valmentaja Leena Kiiski kehui kaikkien onnistuneen kuitenkin hyvin lyönneissään sekä muistaneen juosta rivakasti pesille asti. Mm. Valentina Mäkisellä oli pelissä nopeat jalat. Kotiutuksissa onnistui erinomaisesti Aino-Maija Kiiski, kahdeksan lyötyä juoksua ja kunnari. Koppitikkareita pelin jälkeen jaettiin neljälle tytölle. Peli selvin juoksuin Pirkoille 2-0 (17-11) ja (23-9). Ensimmäistä kauttaan pelaava Veera Keskinen palkittiin varmana kotiuttajana ja ulkopelaajana. Toisen palkinnon pokkasi oikeutetusti Tiia Niukkanen, joka on kauden aikana parantanut lyöntiään valtavasti.

Torstain helteessä vastaan asettui Hämeenkyrön Räpsän Mansikat-joukkue. Mansikoiden pelityyli oli tuttua jo Ulvilan alueleiriltä, ja niinpä tytöt lähtivät pelaamaan rennon iloisesti. Kunnareita lyötiin kolme, joista yksi oli Sarvanan Siirin käsialaa. Ulkopelissä ensimmäistä kauttaan pelaava Viivi Ahonen piti hyvin kakkospesäpaikkansa, jonne varmakätinen lukkari mielellään yritti polttaa. Kangaspeskan Marian lukkarointi herätti ihastusta yleisössäkin. Jännittämättä peli Pirkoille 2-0 (15-6) ja (25-3). Palkinnot menivät Saara Pajuselle ja Emma Visulaakalle. Saara löi hienosti, kotiutti ja juoksi varmasti pesältä toiselle. Ulkopelissä Saara paransi peliään vakuuttavasti pelin loppua kohden. Emma oli myös varma sisäpelaaja, ja lyönti lähti hienosti. Siparina Emmalle kirjattiin polttoheittoja.

Viikonloppuna vastustajat matkasivat Raumalta saakka. Helle jatkui, ja aamupäivän peleissä ei yleisökään enää löytänyt varjoa. Rauman Fera00:n pelityyli oli entuudestaan tuttua. Niinpä lauantain peliin lähdettiin kokeilemaan ennakkoluulottomasti uusia kuvioita. Valmentaja Mari Inkisen vieressä pelinjohdossa debytoi varmalla otteella Juho Inkinen. Edellisessä pelissä palkitut Emma ja Saara loistivat uusilla pelipaikoilla, ykköspesällä ja lukkarina. Aina täysillä pelissä mukana oleva Lotta Ahomäki pelasi jälleen tyrmäävästi: kotiuttaen edellä menevät ja ulkopelissä varmasti polttaen. Peli jälleen Pirkoille 2-0 (15-7) ja (22-4). Palkinnot Pinja Juurakolle ja Jenna Seppäselle. Pinja pelasi koko viikon hyvin sekä sisällä että ulkona: lauantain pelissä varma lukkarointi, koppi ja viisi lyötyä juoksua. Jennan lyönnillä ehti myöskin kotiin, ja erityisesti ensimmäinen kerta ykköspesällä hoitui kuin vanhalta tekijältä. 

F-tyttöjen pesäpalloviikko päättyi - helle ei- tiukkaan peliin Fera99 vastaan. Nyt oli jo vaikea edetä ykköselle. Vastustaja poltti varmasti, ja aluksi se hyydytti hiukan lyöntivarmuutta. Pelissä oltiin kuitenkin hyvin kiinni. Ensimmäisen jakson lopulla Fera löi kunnarin ja kotiutti koko kentän, niinpä juoksut venähtivät 5-13 vieraille. Toiselle jaksolle lähdettiin päättäväisesti ja Feran itseluottamus tutisi. Veeran, Inkisen Annin, Aino-Maijan ja Siirin kopit tyhjensivät kenttää murskaavasti. Myös Siirin kunnari tuli oikealla hetkellä. Oli aivan hilkulla, ettei paahteessa olisi jatkettu superiin, mutta Fera juoksutti viime hetkellä tilanteen tasoihin 7-7. Peli 0-1, ja Raumalle lähti siis vain yksi piste. Hyvä peli Pirkkain f-tytöiltä! Yleisö kiittää. Pelissä palkitut olivat koko viikon varmasti pelanneet Anni Inkinen ja Veera Keskinen, jotka venyivät loistaviin suorituksiin tämän pelin tärkeissä kohdissa. Viikon puurtajana palkittiin repulla nopeat jalat ja salaman nopea peliäly: Laura Sarvana. HJ

Kuortaneella su 15.2.2009

Tyttöjen tekemät ja allekirjoittamat joukkueen pelisäännöt:

1. Emme kiusaa tai hauku toisiamme

2. Autamme ja kannustamme toisiamme

3. Huolehdimme omista tavaroitamme

4. Olemme rehtiä kavereillemme, myös vastustajille

5. Kuuntelemme valmentajien ohjeita ja noudatamme niitä

6. Autamme toinen toisiamme, ja otamme pienemmät huomioon

 

 

VANHEMPIEN JA VALMENTAJIEN SÄÄNNÖT:

1. Kannustetaan tasapuolisesti kaikkia, myös vastustajia

2. Ei arvostella tuomaria ja tuomioita

3. Ei alkoholia ja tupakkaa pelialueella

4. Ei makeisia pelimatkalle mennessä

5. Kenenkään virheille ei naureta

6. Kohtelen lapsia pelin jälkeen voittajina, lopputuloksesta välittämättä

7. Muistan että kentällä on lapsia ja peli on leikkiä!!

8. Olen hyvänä esimerkkinä

9. En luo paineita lapsille, valmentajille enkä tuomareille

10. En huuda omia ohjeita kentänlaidalta

 

Ensiksi harjoiteltiin..
sitten pelissä juostiin vauhdikkaasti joka suuntaan..
Voittajien iloiset ilmeet..
sekä vauhdikas voittotanssi
Välillä hip hoppia..
Pirkkojen Naperoleiriläiset v. 2009
F-tytöt valmiina iskuun, alueleiri tunnelmia lisää turnaukset ja leirit -osiossa

Vanhempainilta to 14.5.2009

muistion löydät tästä

Vanhempainillan

muistio 16.2.2009 löydät  tästä

Tytöt vastaan Vanhemmat - peli

Peli pelattiin su 13.9. aurinkoisen ja lämpimän sään vallitessa.

Tasaisen pelin voitti tytöt lukemin 15-11 ja lopuksi pelattu kotiutuskisa päättyi tasan 4-4!!

Pelissä palkittiin tytöistä Milla ja Emma sekä vanhemmista Minna ja Tomi. Hienot kiinniotot ja heittovoima sekä nopeus kentällä huomattiin. Myös tyttöjen pelinjohtajana toiminut, jalkaansa potenut, Aikku hoiti tyttöjen peluuttamisen ja jokerivaihdot mallikkaasti.

Pelin jälkeen vietettiin mukava ilta uiden, saunoen ja syöden. Kiitos kaikille tapahtumaan osallistuneille!!